Képzőművészet (rajz)
Oktatás
A Budapesti Német Iskolában a képzőművészet (rajz) tantárgyat holisztikusan oktatjuk, a tárgyi környezet tanulmányozásától a szabad és nyitott feladatokig. Intenzíven ösztönzzük a szociális készséget, a személyes felelősségvállalást, a közösségi tudatosságot és az egyéni tehetséget is.
A tanulás és az alkotás holisztikus koncepciója magába foglalja az érzékelés, a képzelet és az ábrázolás képzését, amelynek során a diákok életvalóságát (gondolkodásmód, tapasztalatok és jelenségek), aktuális körülményeket és művészettörténeti kérdéseket dolgozunk fel. A gyerekek megtanulják, hogy a művészi munkafolyamatok során hogyan tudják kifejezni önmagukat. A saját készítésű műalkotásokra, valamint a művészet és a környezet által tervezett tárgyakra kritikusan reflektálunk.
Az észleléseket, elképzeléseket és ábrázolásokat közös odafigyeléssel, az adott helyzetre vonatkozóan megbeszéljük és konkretizáljuk, mindig a dolgokhoz, emberekhez és elképzelésekhez viszonyítva.
Felszereltség
A diákok két tanteremben, egy rajzteremben és egy kézműves teremben dolgoznak ceruzával és papírral, zsírkrétával és filccel, ecsettel és festékkel, agyaggal és kerámiamázzal; linó- és fametszeteket nyomtatnak; papírt és kartont vágnak és ragasztanak; fát és hétköznapi anyagokat használnak fel és sokrétű szobrokat készítenek. Saját, kamerákkal és számítógépekkel felszerelt médiatermünk lehetőséget nyújt arra, hogy az oktatási tevékenységünkbe beépítsük ezen új médiák használatát. A rajz- és kézműves termek előtti nagy teraszon a szabadban, természetes anyagokkal dolgozunk és tanulmányozzuk a természetet.
Szervezési kérdések
A képzőművészet (rajz) az 5-10. évfolyamon kiegészítő tantárgyként, a felső tagozaton pedig a 11. és 12. évfolyamon választható tantárgyként szerepel az órarendben (választható zene vagy képzőművészet). A tantárgy nem választható érettségi vizsgatárgyaként. Az órák száma az 5-6. évfolyamban heti két óra, a 7-10. évfolyamban heti egy óra, a 11-12. évfolyamban heti két óra. A képzőművészet (rajz) órákon a magyar és német tanulók a 6. évfolyamtól kezdődően vegyes csoportokban, együtt tanulnak. Az 5. évfolyamtól kezdve német nyelven folyik a tanítás, a magyar osztályokban is.
A kötelező tanórákat gazdag és változatos művészeti műhelyek/szakkörök egészítik ki. A szakköri munka, valamint a tanulók eredményeit, alkotásait és a tanórákon elsajátított készségeket a tanév során rendszeresen bemutatjuk a nagyközönségnek az iskola épületében, iskolai rendezvényeken és kiállításokon.