Deutsche Schule Budapest > Egyéb > Részecskefizikai Diákműhely

Részecskefizikai Diákműhely

A DSB támogatja az MTMI (MINT) részterületeire vonatkozó workshopokon való részvételt.

Idén tavasszal például a DSB egyik diákja egyike volt annak a mindössze 30 résztvevőnek, aki 2024. március 8-án részt vehetett a Wigner Fizikai Kutatóközpont Részecske- és Atomfizikai Intézetében a részecskefizikáról szóló nemzetközi workshopon. A résztvevők a részecskefizikai kutatások alapjait bemutató előadások mellett meglátogatták a kutatóközpont laboratóriumait és nagyberendezéseit, valamint csoportokban saját méréseket végeztek. A workshop végén nemzetközi “konferenciát” tartottak, amelyen a több résztvevő országból érkező diákok megvitathatták eredményeiket, és a CERN szakértői is jelen voltak.

Ezt a workshopot évente rendezik meg a nemzetközi mesterkurzusok (International Masterclasses) részeként, amelyeket először 2005-ben javasolt a Nemzetközi Részecskefizikai Ismeretterjesztő Csoport (International Particle Physics Outreach Group, IPPOG). Magyarország azonnal csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez, amelyen évente több mint 13 000 középiskolás diák vesz részt a világ 60 országából. A diákműhelyeket közel 225 egyetem és kutatóintézet szervezi, a programokat pedig élvonalbeli kutatási projektekben aktívan részt vevő kutatók vezetik.