Küldetés
A Budapesti Német Iskola küldetésnyilatkozata
A Budapesti Német Iskola a német és a magyar kultúra találkozásának iskolája, úgynevezett „Begegnungsschule”, ahol a tanulókat támogatjuk tanulmányaikban, felkészítjük őket a német középiskolai végzettségek, valamint a német és a magyar érettségi megszerzésére.
A Budapesti Német Iskolában a tanulók mindazon kompetenciáit fejlesztjük, melyek szükségesek ahhoz, hogy tanulmányaikban sikeresek legyenek. Diákjaink megtanulják az információkat és az ismereteket feldolgozni és hasznosítani, és megtanulnak csapatban dolgozni. A DSB-ben toleráljuk és tiszteljük egymást. Tanulóink olyan öntudatos és érett felnőttekként hagyják el az iskolát, akik a globális világban készek a felelősségvállalásra.
A kultúrák találkozása erősebbé tesz
A Budapesti Német Iskola központi értéke a különböző kultúrták közötti párbeszéd, különös tekintettel a német és a magyar kultúrára. Iskolánk jellegzetessége, hogy nyitottak vagyunk a másikra. A „Begegnung” bátorságot jelent a nyitottságra, bátorságot az újjal való találkozásra és az új dolgok felfedezésére. Kitágítjuk a horizontunkat, és megéljük a kulturális sokszínűséget.
Nyílt és bizalmon alapuló kommunikáció
A kommunikációkészség a legfontosabb kompetenciák közé tartozik. Aki tud kommunikálni, közelebb tud kerülni az emberekhez, tud csapatot vezetni és problémákat megoldani. A DSB-ben fejlesztjük ezt a kompetenciát, és nagy hangsúlyt helyezünk arra, hogy az iskolaközösség minden tagja kölcsönös bizalommal, tisztelettel, nyíltan és nyitottan forduljon a másikhoz.
Felelősek vagyunk a környezetért
A Budapesti Német Iskolában fontos értéknek tartjuk a környezettudatosság fejlesztését és erősítését. A környezettel kapcsolatos projektek és témák fontos szerepet játszanak az oktatásban és a mindennapi iskolai életben. Azt szeretnénk közvetíteni, hogy tartós gazdasági fejlődés csak akkor lehetséges, ha a környezet védelméről és az erőforrások felelősségteljes használatáról is gondoskodunk.
A nyelveket tekintjük közös jövőnk kulcsának
A Budapesti Német Iskolában nagy hangsúlyt helyezünk a nyelvek sokszínűségére, különös tekintettel a német és a magyar nyelvre. Ezen keresztül válik a kultúrák találkozása természetessé. A legtöbb tantárgy oktatásának a nyelve német, mely közös nyelvként, erősíti az iskolaközösség összetartását, és a tanórákon kívüli programokon is fejlesztjük. A DSB-ben céltudatosan dolgozunk a nyelvi képzés egységes koncepciójának kialakításán. Szeretnénk a nálunk beszélt nyelvek pozitív együtthatását kihasználni.
A digitális világra esélyként tekintünk
A digitális kompetenciák nem korlátozódnak a technológiák használatának képességére, hanem segítenek abban, hogy információval telített világunkban eligazodjunk, az információkat megkeressük, és megvizsgáljuk valóságtartalmukat és fontosságukat. Emiatt tartjuk iskolánkban különösen fontosnak, hogy a tanórákon olyan kompetenciákat közvetítsünk és fejlesszünk, melyek lehetővé teszik a digitális világban való eredményes tájékozódást.
Demokrácia, tolerancia, szolidaritás és társadalmi felelősségvállalás
Annak érdekében, hogy Európát és a világot felelősségteljesen alakíthassuk, fontos, hogy elég korán kifejlesszük az egymással való együttműködés iránti fogékonyságot. A tisztelet, a tolerancia és a szolidaritás értékei központi szerepet játszanak iskolánkban. A tanórai tartalmak és projektek segítségével fejlesztjük a szociális kompetenciákat. A célunk az, hogy társadalmilag aktív és demokratikusan cselekvő emberekkel gazdagítsuk a társadalmat.
A tanítás fejlesztést és tehetséggondozást jelent
A Budapesti Német Iskolában a tanulók aktívan alakítják a tanórát. Az osztályközösség összetartása céljából támogatjuk a másikra odafigyelő, tisztelettudó magatartást. Egységes és sokszínű módszertani tantervünk segítségével minden tantárgyban támogatjuk a szükséges készségeket elsajátítását, melyekkel az önálló tanulás lehetővé válik. Tanóráinkon nagy hangsúlyt helyezünk az egyéni fejlesztésre. Munkánk alappillérei az inklúzió és az integráció. Minden tanulót szükségletei és képességei szerint segítünk.