
Sikerek a 60. Jugend forscht tartományi (NRW) versenyen
2025. április 1-3. JuFo a Bayer AG-nál
Észak-Rajna-Vesztfália (NRW) területéről érkező fiatal kutatók pályáztak projektjeikkel a későbbi országos versenyen való részvétel reményében.
A tartományi verseny április 3-án díjátadó ünnepséggel zárult. A verseny része volt egy kísérőprogram is, amelynek keretében a fiatalok betekintést nyertek a Bayer AG kutatómunkájába.


DSB-s diákjaink sikerei
Fizika szakterület – 1. hely
A projekt címe: Lato Lato – Egy gyerekjáték fizikája – Sipeki Stella Isabel
“A lato lato (Clacker golyók vagy „csattogó”) egy délkelet-ázsiai eredetű játék. Két egyforma golyóból áll, amelyek két azonos hosszúságú zsinóron lógnak, és a tetejükön, a fogópontnál vannak összekötve. Amikor ez a pont egy függőleges tengely mentén rezeg, a zsinóron lévő golyók ingamozgásba kezdenek. E mozgás legalsó pontján a golyók összeütköznek. A golyókat a rendszer egészében a fogópont rezgése gerjeszti.
A projektem célja, hogy megvizsgáljam ennek a rendszernek a viselkedését, és bemutassam az indító- és a sajátfrekvencia, a kitérési szög és a sebesség kölcsönhatását. Egyrészt bemutatom egy mindennapi gyermekjáték mechanikai komplexitását, másrészt pedig azt, hogy a világunkban minden a fizika törvényein alapul.”


Stella továbbjutott a május 29. és június 1. között Hamburgban megrendezésre kerülő döntőbe. Ez a második alkalom, hogy két egymást követő évben is kvalifikálta magát DSBs tanuló a JuFo országos döntőjébe. Sok sikert kívánunk Stellának!
Technológia szakterület – „Különdíj a vállalkozói szellemért”
A projekt címe: Distanzuino2BT – Kürtösi Laura, Szederkényi Mátyás, Szederkényi Dóra
“Tavaly feltaláltunk egy olyan hangszert, amely ultrahangos szenzorok segítségével, távolságmérés alapján működik. Idén továbbfejlesztettük ezt a hangszert úgy, hogy most már lézeres távolságmérővel mérjük a távolságot és Bluetooth segítségével vezéreljük a distantuino-t (pl. mobiltelefonon és a hangot egy hangszórón keresztül). Az az elképzelésünk, hogy a műszert minél egyszerűbbé és hozzáférhetőbbé tegyük, hogy a fiatalok is megtanulhassák a használatát.
Célunk, hogy az eszközt egy weboldalon keresztül is vezérelni lehessen. Így például a be- és kikapcsolást, a frekvenciák megváltoztatását és a hangerő beállítását. A Distanzuino új funkcióival a nagyközönség számára is elérhetővé és használhatóvá kívánjuk tenni a hangszert. A készülékünk így már reprodukálható és piacképes. A tavalyi évhez képest új funkció az is, hogy most már végtelen számú hangot tudunk előállítani egyetlen kattintással a mobiltelefonon.”



Rövid videofilm a 60. jubileumi versenyről
A versenyről készült hivatalos videót megtekinthetik a linkre kattintva, vagy a QR-kód beolvasásával.






Forrás: Jugend forscht
Mit jelent a Jugend forscht?
A Jugend forscht egy elismert német tudományos verseny, amelynek célja, hogy a fiatalokat a matematika, az informatika, a természettudományok és a technológia (MINT) területén inspirálja és ösztönözze. A versenyt 1965-ben indították útjára, és mára az ifjúsági innováció és kutatás egyik legelismertebb platformjává nőtte ki magát Európában.
A Jugend forscht a 9 és 21 év közötti tanulóknak nyújt teret kreativitásuk és tudományos kíváncsiságuk bizonyítására. A résztvevőket életkoruktól függően két csoportra osztják:
- Jugend forscht junior: 9-14 éves tanulók számára,
- Jugend forscht: 15-21 év közötti résztvevők számára.
A cél az, hogy a gyermekek és fiatalok érdeklődését felkeltsék a természettudományok, a technológia, a mérnöki tudományok és a matematika (MINT) iránt, és hogy megfelelő számú természettudományos szakembert biztosítsanak Németországban.
A célok között szerepel továbbá a társadalmi felelősségvállalás, a fenntartható, környezetbarát társadalom kialakítása, valamint Németország gazdasági vonzerejének biztosítása.
A verseny hét kulcsfontosságú szakterületet ölel fel:
- A munka világa
- Biológia
- Kémia
- Föld- és űrtudományok
- Matematika és informatika
- Fizika
- Technológia
Egy kis JuFo történelem
A Jugend forscht-t Henri Nannen, a Stern magazin akkori főszerkesztője indította útjára azzal a céllal, hogy a német fiatalok körében a tudományos kutatás és innováció kultúráját ápolja. Az első versenyre 1966-ban került sor 244 résztvevővel és 108 projekttel. Azóta a Jugend forscht exponenciálisan nőtt, és évente több mint tízezer diák vesz részt rajta regionális, állami és országos szinten.
A Jugend forscht számos sikeres tudományos, műszaki és ipari pályafutás előtt nyitotta meg az utat. A korábbi résztvevők között vannak olyan neves kutatók, vállalkozók és innovátorok, akik a versenynek köszönhetik, hogy felébresztette bennük a szenvedélyt, és teret adott nekik tehetségük bemutatására.
A 60. jubileumi fordulót 2025-ben rendezték meg. Németország szerte 10 350 résztvevő regisztrált a versenyre, 5664 kutatási projekttel.
A megmérettetés 60. fordulójában a lányok aránya meghaladta a 40 százalékot, amely a második legmagasabb részvételi arány a Jugend forscht eddigi történetében.