Deutsche Schule Budapest > Egyéb > Beszámoló a 11a és 11b osztályok történelem kirándulásáról

Beszámoló a 11a és 11b osztályok történelem kirándulásáról

Rövid margitszigeti tartózkodás után központi emlékhelyeket látogattunk meg a tanulókkal. Az alábbi fényképek átfogó képet adnak a benyomásainkról:

 

A Holokauszt Múzeumban tett látogatást a tanulók informatívnak és érzelemdúsnak értékelték. A látogatás után részletesen reflektáltak élményeikre:

  1. Mi volt számotokra a legmeggyőzőbb élmény a múzeumlátogatás során?

“Filmfelvételek a varsói gettóról és Auschwitzról.

Fotók a megkínzott és meghalt zsidókról

A gettókban és a koncentrációs táborokban élő emberek életét bemutató képek, de a zsidók elleni propagandaplakátok is, valamint az, hogy mindez hogyan változtatta meg a társadalom általános véleményét a zsidókról ilyen rövid idő alatt.

Dokumentumok a zsidók munka- és életkörülményeiről”

  1. Melyik személyes történet vagy kiállítási tárgy érintette meg a legjobban? Magyarázd meg a választásod.

“Családi portrék (Galbert-Ackermann család és az ikrek Mózes Éva és Mirjam) Anna Frank története

Idézet Tadeus Borowsky-tól, amelyben leírja a vasúti kocsiban szerzett emlékeit arról, hogy milyen rosszul és megalázóan bántak az emberekkel.”

  1. Milyen információkat tudtál meg a magyarországi zsidókról? Hogyan változtatta meg a látogatás a holokausztról és a magyarországi zsidók történetéről alkotott képedet?

“Megdöbbentő, hogy Auschwitzban minden harmadik ember magyar volt. De az is, hogy milyen megalázóan bántak velük. A zsidók gazdasági szempontból is nagyon fontosak voltak a társadalom számára, sok törvény volt ellenük, például a numerus clausus és a három magyarországi zsidótörvény.

Magyarországon csak 1944-ben gyilkoltak zsidókat (sokkal később, mint más országokban), mert Horthy Miklós nem engedélyezte a magyar zsidók kiadatását. Akkoriban a lakosságnak kb. 5%-a volt zsidó. De kb. 60 nap alatt kb. 450 000 zsidót deportáltak Auschwitzba, akik közül 300 000-en meghaltak.

A múzeum hiteles korabeli tanúvallomásokat mutatott be, anélkül, hogy az egyes tényeket szépítgette volna. A kiállítás után rájöttünk, hogy a zsidók mennyit szenvedtek. Nem tudtunk átnézni a zsidók szenvedéséről készült fotókon, mert annyira brutális volt. Előzetesen azt sem tudtuk, hogy milyen sokakat deportáltak Magyarországról. Tudtuk, hogy Magyarországot 1944-ben elfoglalták, ezért azt hittük, hogy nem deportáltak olyan sok zsidót. De ennek ellenére hihetetlenül sokakat deportáltak és gyilkoltak meg.”

  1. Miért fontos, hogy meglátogassunk ilyen emlékhelyeket és megismerjük a történelmet?

“A történelem ismerete nélkül nincs rálátásod arra, hogy miért működik a mai világ úgy, ahogyan működik. Azért nagyon fontos az ilyen emlékhelyek meglátogatása, mert így jobban megismerjük a történelmet. A történelemórákon megtanuljuk, hogy mi történt, de sokkal lenyűgözőbb, amikor a valóságban látjuk ezt a történelmet. Tudod, hogy ilyen események megtörténtek.

De a gyakorlatban látni teljesen más. Különösen azért, mert a holokauszt csak 80 évvel ezelőtt volt, ami nagyon kevés idő. Fontos, hogy megnézzük a történelmet, mert fontosnak tartjuk, hogy tudjuk, mi történt a mi időnk előtt. Nem csak az az érdekes, hogy megtudjuk, hogyan éltek az emberek a mi időnk előtt, hanem az is fontos, hogy tudjuk, milyen hibákat követtek el, hogy mi ne kövessük el újra ezeket a hibákat. Ezért olyan fontos, hogy megismerjük a holokausztot. Hogy az ilyen események és hibák ne ismétlődjenek meg, és hogy a helyek, emberek és tetteik ne merüljenek feledésbe.”