Az agykutatás hete
Részvétel „a csodálatos agy”-ról szóló rendezvényen
Az agykutatás hete – Részvétel „a csodálatos agy”-ról szóló rendezvényen
Az Agykutatás Hete programsorozat részeként az ELTE-n számos izgalmas előadást, kiállítást és workshopot szerveztek az érdeklődőknek. A program minden év március közepén kerül megrendezésre, elsősorban diákoknak, tanároknak, sőt családoknak is, és nagy sikert arat.
A rendezvény két napja alatt (2024.03.13-14. az Anatómiai Gyűjtemény üvegpiramisában vezető agykutatók, agysebész szakemberek, neurolingvisztikusok és etológusok mutatták be munkájukat és eredményeiket népszerű tudományos előadások keretében általános és középiskolásoknak. Az egyetemi épületek világos előadótermében a kutatók és diákok standjaikon különböző interaktív vizsgálatokat mutattak be, illetve posztereken szemléltették munkájukat.
Az előadásokkal párhuzamosan a látogatók egyszerű etológiai állatkísérleteket próbálhattak ki egerekkel, vagy saját reflexeiket tesztelhették a tudományos műhelyben. A rendezvény ideje alatt az egyetem anatómiai mintagyűjteménye ingyenesen látogatható volt. Több előadáson is részt vehettünk a neuroetológia témakörében. Az ELTE etológusa nagyon szemléletesen foglalta össze kutatási eredményeit az emberi nyelv kutyák általi felismeréséről. Néhány diák a workshopot választotta, ahol különböző neurofiziológiai kutatási módszerekkel ismerkedtek meg. Úgy láttuk, biológiai ismereteik alapján sok információt tudtak helyesen kategorizálni és megérteni.
A következő előadás igencsak meghaladta addigi tudásukat, ahol egy fiatal neurológus számolt be az indukált pluripotens őssejtek felhasználásának legújabb módszereiről a neuropátiás betegségek, például a skizofrénia kutatásában. Végül az anatómiai gyűjteményben frissítettük fel rendszerezési és anatómiai ismereteinket.
A képek forrása: agykutatashete.hu