Deutsche Schule Budapest > Egyéb > Kutató ifjúság 2022/2023

Kutató ifjúság 2022/2023

Regionális döntő: 2023.03.08. Düsseldorf

Országos döntő: 2024.03.22-23. Bochum

 

Fizika – kutató ifjúság

Termoakusztikus motor

BARTÓK Blanka

– Fizika 3. hely

A projekt áttekintése:

A projektem egy termoakusztikus motor. A motornak van egy hideg és egy meleg oldala, amelyek középen egy alumíniumcsővel vannak összekötve. A meleg oldal zárt végén acélgyapot van. A hideg oldalnak van egy nyitott vége, ahol a dugattyú van. Az egyik oldalát felmelegítik, a hideg oldalon pedig a dugattyú gyorsan mozog előre-hátra. A dugattyút egy kerékhez rögzítheted, ami megkönnyíti a motor szemléltetését. Tervezem, hogy több mérést elemzek, hogy biztos legyek benne, hogyan és miért működik a motor. Azt is szeretném megtudni, hogy milyen teljesítményű a motor és hol lehet használni.

 

Fizika – kísérletező diákok

Időutazás egy vezérlőpultban

TAXNER Tádé

– Technika 3. hely

A projekt áttekintése:

Egy vezérlőpultban megnézheted, hogyan változott a kapcsolástechnika az elmúlt 120 évben. A projektem egy saját építésű vezérlőpanelből áll. Ebben a pultban a műszaki megoldások keverednek és kiegészítik egymást. Az áramkör alapja relékkel készült, amit félvezető- és mikrokontroller technológiával egészítettem ki. Látható még elektroncsöves technológia is. Az egész vezérlőrendszer egy N nyomtávú modellvasúti pálya egyik állomásához készült. A vezérlőpanel úgy működik, mint egy normál vasút biztonsági rendszere. A működés hasonló egy Integra Domino rendszerhez, de saját tervezésű és építésű áramkörökkel. De azért nagyon különleges, mert több, különböző időből származó kapcsolási technikából áll.

 

Fizika – kutató ifjúság

Golyó a membránon

SZEDERKÉNYI Kincső

– IHK Düsseldorf Jugend forscht különdíj

 – Régiógyőztes fizika 1. hely

– Észak-Rajna-Vesztfália tartományi döntő: fizika 2. hely

A projekt áttekintése:

A dobok hangja bizonyára mindenki számára ismerős, és a forrása elsőre talán triviálisnak tűnik. A hangot és annak okát vizsgálva azonban érdekes, összetettebb jelenségeket fedezünk fel. A hang keletkezésének részletesebb megértéséhez a dobok működését úgy reprodukáljuk, hogy egy műanyag pohárhoz rögzített membránra egy fémgolyó esik. Ha megnézzük a golyó membránba ütközésekor keletkező hang különböző frekvenciáit és intenzitását, különleges jellemzőket és szabályszerűségeket fedezhetünk fel. Ebből megállapítható, hogy egy ilyen dobszerű rendszer mely elemei játszanak meghatározó szerepet a hangképzésben. Méréseink azt mutatják, hogy modellünk kellő pontossággal alkalmazható a vizsgált jelenségre, így egy egyszerű modellel és kísérleti elrendezéssel sikerült egy összetett rendszer leírását megalkotnunk.

 

Technika – kutató ifjúság

Ajánlás a környezetbarátabb közlekedésért az EU-ban – a valódi megoldás

FÜLÖP Levente

 

A projekt áttekintése:

Munkámban a nagy- és kisautók CO2-kibocsátásának különbségeit ismertetem és elemzem. Elemzem, hogy az Európai Unió szabályozása milyen szempontokat és milyen értékeket vesz figyelembe az autók megengedett környezeti terhelésének meghatározásakor. Ezzel kapcsolatban kritizálom és megoldási javaslatot teszek egy olyan szabályozásra, amely a gépjárművek környezetbarátabb és biztonságosabb használatához vezet.