Krasznahorkai László felolvas a DSB-ben

2013. április 8.

2013. április 8-án Krasznahorkai László íróval találkozhattak  iskolánk 11-12. évfolyamos tanulói. Krasznahorkai a kortárs magyar irodalom kiemelkedő alakja, prózai műveit számos nyelvre fordították már le, és gyakran látják vendégül szerte a világon a legkülönfélébb irodalmi-művészeti rendezvényeken. A Kossuth-díjas írót Seiobo járt odalent című novellafüzéréért 2010-ben a Berlin-Brücke-díjjal jutalmazták fordítójával, Heike Flemminggel együtt.  Krasznahorkai megjelenés előtt álló könyvéből is felolvasott a diákoknak, akik közül négyen – Owolabi Tímea (angol), Hajdú Zsófia (spanyol), Polina Nazarova (orosz) és Vivien Brandt (román) - egy rövidebb szövegének lefordításával kedveskedtek az írónak.

Kormanik Adél, 12.B:

Az idei könyvhét alkalmából Krasznahorkai László, a Sátántangó írója járt iskolánkban. A találkozó az ÁllatVanBent című mű kapcsán jött létre, melyet több osztály diákjai is olvastak. Eleinte Krasznahorkai kulcsszavakból kiindulva mesélt az életéről, „öregapósan”, ahogy ő fogalmazott; az ember származási helyének jelentőségéről, hogy mindent megtett, hogy elszakadhasson tőle, mégis később meghatározóvá vált az életében, arról, hogyan élte meg a katonaságot Kalocsán, hogyan lázadt a beatkorszak lelkes zenészeként, és hogyan kapta meg a színeket, mikor először utazott külföldre. Az utazás végcélja Berlin volt, ahol az író ideje nagy részét most is tölti. Barátjával, a festő Max Neumannal ott dolgoztak közösen az ÁllatVanBent című elbeszélésen és illusztrációin. Később a diákok kérdései következtek, és válaszaiban megosztotta velünk több élményét a filmezéssel kapcsolatban is, az élettapasztalatait, melyeket a Tarr Bélával folytatott közös munka során szerzett, és hogy azért ír mindig újabb és újabb könyveket, mert rábukkan valamire az aktuális művében, amivel nem elégedett. A beszélgetés és az író közvetlensége, őszinte kedve a meséléshez mindannyiunk számára emlékezetessé tette a délutánt, melynek során Krasznahorkai László bevallotta, ő is csak egy a szereplői közül.